Infobar icon

🆕 Nová Vůně ISSORIA JULI 🆕
AKCE - 20% SLEVA

Kategorie
 
 
 
 
 
CITRUSY
1
2
3
4
5
6
7
8

Citrusy jsou v parfumerií používány od nepaměti. Jejich historie sahá až do dob starých Sumerů, kteří citrusy používali zejména do kadidel. Známá je také "Voda uherské královny", která se považuje za první evropský parfém na alkoholové bázi a obsahuje mimo jiné citron. I sám Napoleon Bonaparte obliboval mýdla a kolínské vody s citrusovou vůní, zejména s vůní bergamotu.

 

Nejoblíbenější citrusové plody jsou jednoznačně bergamot, citron, mandarinka, limetka nebo pomeranč. V parfumerií se často využívají také listy a květy pomeranče, neroli nebo aromatická meduňka. Využívá se zejména šťáva z citrusů, kůra, sušené nebo čerstvé plody, ale i rozkvetlé stromy.

 

Citrusové vůně jsou oblíbené díky své svěžesti a lehkosti. Vůně s obsahem citrusů jsou plné energie, života a působí povzbudivě. Čistě citrusové vůně jsou vzácné, protože molekuly citrusových esencí mají nízkou hmotnost a rychle vyprchají. Z tohoto důvodu se k nim přidávají další složky např. květinové a dřevité tóny a aromatické akordy, které jim propůjčují delší výdrž a hloubku.

 

Citrusové vůně jsou díky své svěžesti a lehkosti ideální pro každodenní nošení zejména v teplých letních a jarních měsících. Oblibují jejich zejména aktivní, sportovně založený lidé bez rozdílu věku a pohlaví.

Bergamot
Bergamot je křížencem limetky a hořkého pomeranče původem z jihovýchodní Asie, z hořce sladkou vůní a kořeněným podtónem
Bergamot
Citron
Citron je malé tropické ovoce původem z Asie, má kyselou aroma s nahořklým podtónem
Citron
Grep
Grep je plod citroníku rajského, pochází z Barbadosu a původně se pěstoval jako okrasná rostlina. Má hořkou vůni s podtónem černého rybízu
Grep
Limetka
Limetka pochází z Asie, je podobná citrónu, ale je menší a má zelenou barvu. Má sladkou vůni a kyselý podtón
Limetka
Mandarinka
Mandarinka je oblíbené citrusové ovoce oranžové barvy s tenkou slupkou. Má sladkou vůni s medovým podtónem
Mandarinka
Neroli
Neroli je květ pomerančovníku, má lehkou citrusově květinovou vůni se sladkým medovým podtónem
Neroli
Petitgrain
Petitgrain jsou lístky hořkého pomeranče, mají svěží a lehkou zelenou citrusovou vůni
Petitgrain
Pomaranc
Pomeranč je plod citroníku pomerančového, je to šťavnaté citrusové ovoce se sladkou svěží vůní
Pomeranč
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
Yuzu
Yuzu je drobné citrusové ovoce pěstované v Japonsku a Koreji, má hořko-sladkou vůni s terpenickým podtónem
Yuzu
 
 
KVĚTY
1
2
3
4
5
6
7
8

Květy jsou nádherné dary přírody. Lahodí našemu oku, čichu a některé mají i léčivé účinky. První květy se objevily před 130 miliony let a od té doby se staly součástí našich každodenních životů. Krášlí naše zahrady, obdarovává se jimi při různých příležitostech, používají se v léčitelství, gastronomii, v kosmetickém průmyslu i při výrobě vonných esencí.

 

Díky své různorodosti tvarů, barev a vůní jsou téměř nevyčerpatelnou studnicí nápadů. Květy se časem staly symbolem lásky a úcty. Různé květiny a jejich barvy mají různou symboliku. Například taková růže vyjadřuje lásku a vášeň, narcis představuje nový začátek, orchidej je květem ženského šarmu, tulipány přitahují slávu a bohatství.

 

Tak jak se květiny liší svou barvou a tvarem tak se liší i svou vůní. Tisíce květů a tisíce vůní, není divu, že právě květy se staly nejvyužívanější ingrediencí přidávaných do parfémů. Sladké, jemné, svěží, pikantní, intenzivní květinové tóny tvoří nádherné vonné kompozice, které se mohou skládat z jediného květinového tónu, nebo mohou obsahovat několik dokonale sladěných květinových tónů. Nejoblíbenější a nejčastěji využívané jsou určitě růže, jasmín, pivoňka, lilie nebo exotická orchidej a ylang-ylang. V parfumerií se využívají celé květy, lupeny, listy, čerstvé nebo sušené květiny a také syntetické květinové tóny.

 

Květinové vůně mají romantický ženský nádech, ale nejsou výlučně doménou jen dámských parfémů. Patří sem široká paleta dámských i pánských vonných kompozic od lehkých jarních kombinací až po opojné, těžší sladké parfémy.

Fialka
Fialka je malý fialový květ s léčivými účinky. Je jedním z prvních poslů jara. Má výraznou sladkou mírně pudrovou vůni.
Fialka
Frezia
Frézie pochází z Jižní Afriky, používá se zejména na řez do kytic a na zkrášlení zahrady. Květy jsou různobarevné se svěží mírně kořeněnou vůní.
Frézie
Gardenia
Gardénie je asijský keř s bílými květy, u nás pěstován jako pokojová rostlina. Má opojnou mírně sladkou vůni se zeleným a zemitým podtónem.
Gardénie
Jazmin
Jasmín je plazivá rostlina s bílými nebo žlutými květy. Má sladkou bílou květinovou vůni s jemně svěžím podtónem.
Jasmín
Karafiat
Karafiát nebo hřebíček zahradní je okrasná rostlina s různobarevnými květy. Jeho vůně je jasná, živá, pikantní, s podtónem aromatických hřebíčku.
Karafiát
Konvalinka
Konvalinka je jedovatá rostlina s drobnými bílými květy. Její vůně je podobná jasmínu, má však sladký mýdlový podtón.
Konvalinka
Kosatec
Kosatec je vytrvalá rostlina, jejíž latinský název Iris je odvozen od řecké bohyně duhy, kvůli své pestrobarevnosti květů. Má jemnou pudrovou vůni připomínající fialky.
Kosatec
Lalia
Lilie je okrasná rostlina, která má až 110 druhů. Po celém světě je známá jako symbol čistoty. Má sladkou až pikantní vůni.
Lilie
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
Magnolia
Magnólie je okrasný keř s nádhernými velkými květy v odstínech bílé, růžové nebo žluté. Má svěží květinově citrusovou vůni se nasládlým podtónem.
Magnólie
Orchidea
Orchidej ve volné přírodě roste přichycena v korunách stromů a na jiných rostlinách. Má různobarevné květy s jemnou vanilkovo kokosovou vůní a citrusovým podtónem.
Orchidej
Pelargonia
Pelargónie nebo muškát je oblíbenou okrasnou rostlinou, která krášlí naše balkony, terasy a zahrady. Má vůni růže se zeleným aromatickým podtónem.
Pelargónie
Pivonka
Pivoňka je okrasná rostlina používaná zejména do svatebních kytic nakolik se považuje za symbol jemnosti a romantiky. Má svěží jemnou květinovou vůni se sladkým podtónem.
Pivoňka
Ruza
Růže je královnou všech květin, je symbolem lásky a vášně. Má různobarevné květy se sladkou intenzivní vůní a dřevitým podtónem.
Růže
Tuberoza
Tuberóza je také známá jako noční hyacint nakolik se její květy otevírají v noci. Má silnou sladkou opojnou vůni se zeleným podtónem.
Tuberóza
Ylang Ylang
Ylang-ylang je strom pocházející z vlhkých tropický lesů. Má žluté květy ve tvaru hvězdy a bohatou sladkou vůni s nuancemi banánů a dřevitým podtónem.
Ylang-ylang
Heliotrop
Heliotrop nebo skrutec peruánský je květ modrofialové barvy s vanilkovou vůní.
Heliotrop
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
Hyacint
Hyacint je pestrobarevný jarní květ s intenzivní ostrou zelenou květinovou vůní.
Hyacint
Lekno
Leknín bílý roste ve stojatých nebo tekoucích vodách, má velké květy plovoucí na vodní hladině. Má svěží a jemnou vodní květinovou vůni.
Leknín
Levandula
Levandule je keř s intenzivní vůní a květy fialové barvy. Má aromatickou květinovou vůni se svěžím mírně kořenitým podtónem.
Levandule
Lotos
Lotosový květ nebo lotos indický je rostlina v Indii pěstovaná buddhisty jako mystická rostlina. Má lehkou vodní květinovou vůni.
Lotosový květ
Mimoza
Mimóza pochází z Jižní Ameriky. Existuje více než 400 druhů této rostliny, která má sladkou pudrovou vůni.
Mimóza
Mucenka
Mučenka je rostlina ze subtropické Ameriky, která má více než 500 druhů. Má sladkou tropickou vůni připomínající hrozny.
Mučenka
Narcis
Narcis je okrasná rostlina typické žluté barvy. Má opulentní květinovou vůni s nádechem sena a tabáku.
Narcis
Orgovan
Šeřík je okrasný keř, který kvete květenstvími v barevné škále od bílé až po modrou. Má jemnou pudrovou vůni s jasmínovým podtónem.
Šeřík
 
 
OVOCE
1
2
3
4
5
6
7
8

Ovoce je přirozenou součástí života člověka už odjakživa. Snad všichni známe příběh o Adamovi a Evě a o jablku v ráji. Pravěký lidé se dělily na lovců a sběračů, kteří sbírali různé ovocné bobule. Ovoce je pro člověka velmi důležitou součástí jídelníčku kvůli množství vitamínů, které obsahuje. Široká škála ovoce představuje ohromné ​​množství chutí, barev a vůní.

 

Ovoce se však ve světě parfémů stalo oblíbeným až počátkem 20. století. Ovoce i zelenina jsou odolné vůči destilací a extrakcí kvůli vysokému podílu vody, proto je velmi obtížné získat přírodní ovocnou vůni, kterou lze použít do vonných kompozic. Objevení syntetických ovocných tónů byl velkým průlomem v parfémovém průmyslu a ovocné vůně se tak začali těšit velké oblibě.

 

Ovocné vůně jsou velmi široký pojem s téměř neomezenými možnostmi. Ovocné vůně mohou být sladké a opojné díky tónům broskví, jahod nebo malin. Svěžejší kompozice jsou tvořeny jablkovými, rybízový nebo ostružinovými tóny. Díky kokosu, marakuji nebo ananasu můžeme nasávat exotickou atmosféru tropického ráje.

 

Ovocné vůně jsou velmi populární zejména při dámských parfémech, ale i pánské vůně začínají stále více obsahovat ovocné tóny jablka, ananasu nebo vodního melounu. Ovocné tóny ideálně doplňují květinové případně gurmánské akordy. Zvýrazňují celou kompozici, přinášejí do vůni bohaté aroma, jemnost a hravost.

Ananas
Ananas je tropické ovoce pocházející z Jižní Ameriky. Má svěží a šťavnatou ovocnou vůni se sladkým podtónem.
Ananas
Broskyna
Broskev je dužnaté ovoce původem z Číny. Má vysoký podíl vody a cukrů. Vůně broskve je plná, sladká s pudrovým podtónem.
Broskev
Ceresne
Třešně jsou symbolem léta a jsou zařazovány mezi nejzdravější potraviny na světě. Mají sladkokyselou vůni s charakteristickým hořkým mandlovým podtónem.
Třešně
Cernice
Ostružiny nebo ostružina malinová mají původ v Asii a Severní Americe. Mají sladkokyselou jemně pikantní vůni.
Ostružiny
Dula
Dula pochází z Asie, v Evropě se pěstuje na okrasu, protože u nás její plody mají problém dozrát. Má aromatickou vůni, která je mírně kyselá a suchá.
Dula
Figy
Fíky jsou plodem fíkovníku obecného, které dozrávají na začátku podzimu. Mají velmi sladkou až medovou vůni s květinovým podtónem.
Fíky
Granatove jablko
Granátové jablko je velká bobule s tvrdou slupkou, pod kterou se nacházejí šťavnatá semena. Má sladkokyselou mírně kořeněnou vůni.
Granátové jablko
Hruska
Hruška je ovoce, které patří mezi malvice. Známe letní, podzimní, ale i zimní hrušky. Má svěží a sladkou vůni s vodním podtónem.
Hruška
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
Jablko
Jablka rostou na Zemi už miliony let. V našich zeměpisných šířkách patří mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější ovoce. Má svěží jemně kyselou vůni.
Jablko
Jahoda
Jahoda se díky své vůni a chuti nazývá také
Jahoda
Kokos
Kokos pochází z Asie, kde se pěstuje v tropických oblastech na mořských pobřežích. Má ovocně-ořechovou vůni s náznakem vanilky a mléčným podtónem.
Kokos
Lici
Liči nebo také liči čínské je ovoce pocházející z Číny, které má mimořádně šťavnatou a sladkou dužinu. Má sladkou ovocnou vůni s vodními podtóny.
Liči
Malina
Malina je plod ostružiny malinové. Patří mezi nejsilnější antioxidanty. Má sladkou ovocnou vůni s podtónem růže.
Malina
Mango
Mango je tropické ovoce, které pochází z jižní Indie. Má šťavnatou sladkou vůni připomínající broskev s jemným akordem borovice.
Mango
Marakuja
Marakuja nebo mučenka jedlá může mít žlutou nebo fialovou barvu. Má intenzivní exotickou vůni se svěžím podtónem.
Marakuja
Marhula
Meruňka je ovoce původem z Číny, které dozrává přibližně uprostřed léta a je oblíbené díky vysokému obsahu železa. Má lehkou ovocnou vůni s krémovým podtónem.
Meruňka
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
Melon
Meloun je původem z Afriky může mít zelenou, žlutou i oranžovou dužinu. Jeho vůně je sladká, svěží s vodním podtónem.
Meloun
Nektarinka
Nektarinka je odrůda broskví na rozdíl od nich má hladký a lesklý povrch. Má šťavnatou sladkou vůni připomínající broskve a meruňky.
Nektarinka
Ribezle
Rybíz mají vysoký podíl vitamínu C, díky čemuž si vysloužili přezdívku
Rybíz
Slivka
Švestka je modrý až modrofialový plod, který se využívá k výrobě džemů, destilátů, na sušení, ale také k přímé konzumaci. Má jemnou svůdnou ovocnou aroma.
Švestka
Visna
Višeň pochází z Malé Asie, má tmavočervené až vínové plody podobné třešně, mají však trpčí příchuť. Má plnou ovocnou vůni s mandlovým podtónem.
Višeň
 
 
BÍLÉ KVĚTY
1
2
3
4
5
6
7
8

Bílé květy jsou jednou z nejoblíbenějších ingrediencí přidávaných do parfémů. Jak už z názvu vyplývá jedná se o květiny, které mají bílé okvětní lístky. Ne však všechny bílé květy mohou tvořit bílý květinový parfém. Bílé květy mají charakteristickou indolickú vůni. Indolická vůně by se dala popsat jako opojná květinová vůně se živočišným nádechem. Mezi nejznámější bílé květy patří určitě velmi oblíbený jasmín, lilie, gardénie, nebo nejoblíbenější květ Marie Antoinetty tuberóza.

 

Při výrobě parfémů se na konci 19. století a začátkem 20. století přírodní květinové esence začaly nahrazovat synteticky vyráběnými aromachemikáliami. Mezi ně patří například Indole, tedy aromatická organická sloučenina, která má v menším množství květinovou vůni, ale ve větším množství má charakteristický živočišný zápach.

 

Bílé květinové vůně jsou spíše doménou dámských parfémů. Propůjčují jim ženskost a smyslnost. Ale i v pánských parfémech se bílé květy a zejména jasmín těší velké oblibě. Bílé květinové vůně jsou velmi intenzivní až omamné, jemně sladké.

Durman
Durman je silně jedovatá rostlina, ale v léčitelství se používá při mořské nemoci a nevolnosti. Má silnou omamnou sladkou vůni.
Durman
Gardenia
Gardénie je asijský keř s bílými květy, u nás pěstován jako pokojová rostlina. Má opojnou mírně sladkou vůni se zeleným a zemitým podtónem.
Gardénie
Jazmin
Jasmín je plazivá rostlina s bílými nebo žlutými květy. Má sladkou bílou květinovou vůni s jemně svěžím podtónem.
Jasmín
Kvet pomaranca
Květ pomeranče se ve výrazné míře používá v kosmetickém průmyslu, při výrobě parfémů a vonných směsí, ale i do čajových směsí. Má svěží květinovou vůni.
Květ pomeranče
Kvet tiare
Květ Tiaré je symbolem Polynésie. Je to ohrožený druh, který má krémovou ovocnou vůni připomínající tuberózu.
Květ Tiaré
Lalia
Lilie je okrasná rostlina, která má až 110 druhů. Po celém světě je známá jako symbol čistoty. Má sladkou až pikantní vůni.
Lilie
Tuberoza
Tuberóza je také známá jako noční hyacint nakolik se její květy otevírají v noci. Má silnou sladkou opojnou vůni se zeleným podtónem.
Tuberóza
Zimolez
Zimolez je popínavá rostlina, má několik druhů, z nichž jsou téměř všechny jedovaté. Má sladkou květinovou vůni s podtónem medu a pylu.
Zimolez
 
 
DŘEVINY
1
2
3
4
5
6
7
8

Vůně jehličí, čerstvého dřeva, kůry stromů, ze které pomalu stéká sladká pryskyřice. Dřeviny nám poskytují širokou škálu vůní, které nás spojí s přírodou a parfémem dodávají hloubku, intenzitu a dlouhotrvající charakter.

 

Kouzlo dřevitých tónů parfuméři objevily o něco později než například citrusové nebo květinové tóny. Moderní technologie, které umožnily získávat aroma dřevin laboratorní syntézou, napomohly rozvoji dřevitých vonných kompozic. Na rozdíl od tradičního získávání dřevitých aromat macerací a destilací skutečných dřevin je použití syntetických dřevitých aromat udržitelnější, efektivnější a bezpečnější.

 

Mezi nejoblíbenější dřevité tóny patří santalové a cedrové dřevo, aromatická borovice nebo brazilský palisandr se svou typickou dřevito-květinovou vůní. Dřevité vůně však netvoří pouze dřevo samotné, ale například i takový dubový mech, který se svou zemitou a smyslnou vůní tvoří základ chyprových a fougére vůní. Dalšími ingrediencemi, které patří do skupiny dřevin jsou vetiver a pačuli. Vetiver není dřevina, ale tráva, také pačuli je keř, ale jejich vonný profil je dřevitý, a tak právem patří do skupiny dřevitých vůní.

 

Dřeviny jsou víceméně doménou pánských vůní. Dřevité vůně jsou elegantní, intenzivní a velmi mužné. Nejkrásnější vonné kompozice tvoří ve spojení se pryskyřicemi, květinami nebo kořeněnými akordy.

Bambus
Bambus je zelená dřevnatící tráva, která se používá jako přírodní léčivo, ale také na výrobu papíru, nábytku nebo jako materiál na stavbě. Má aromatickou dřevitou vůni.
Bambus
Borovica
Borovice je stálezelený jehličnatý strom, který se přirozeně vyskytuje výhradně na severní polokouli. Má sladkou aromatickou kumarinovou vůni.
Borovice
Brazilsky palisander
Brazilský palisandr se vyznačuje svou jedinečnou a exotickou kresbou. Používá se na výrobu hudebních nástrojů a nábytku. Má dřevitou kořeněnou vůni s květinovým podtónem.
Brazilský palisandr
Cedrove drevo
Cedr je dlouhověký stálezelený jehličnatý strom, který narůstá do výšky více než 20 metrů. Má měkkou dřevitou jemně jehličnatou vůni.
Cedr
Cypris
Cypřiš nebo cyprus je jehličnatý strom rostoucí v teplých oblastech severní polokoule, například v Toskánsku. Má aromatickou suchou dřevitou vůni se zemitým podtónem.
Cypřiš
Dub
Dub je mohutný listnatý strom, který se přirozeně vyskytuje v Evropě, Malé Asii a Kavkaze. Má aromatickou dřevitou vůni se zemitým podtónem.
Dub
Dubovy mach
Dubový mech je lišejník, který roste na dubových stromech v Evropě. Je nezbytnou součástí chyprových a fougére parfémů. Má hořkou lesní vůni.
Dubový mech
Guajakove drevo
Guajakové dřevo pochází z deštných pralesů Jižní Ameriky. Používá se jako afrodiziakum. Má teplou kořeněnou vůni se zemitým podtónem.
Guajakové dřevo
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
Kasmir
Kašmírové dřevo je chemická sloučenina, která v sobě spojuje aromata pižma, cedru, vanilky a ambry. Svůj název dostala díky sametové vůni připomínající dotyk kašmíru.
Kašmírové dřevo
Mahagon
Mahagon je označení více druhů tmavého tvrdého dřeva. Je vodě odolné proto bylo v minulosti používané na stavbu lodí. Má teplou dřevitou vůni.
Mahagon
Olivovnik
Olivovník pochází z Asie je nazýván také
Olivovník
Paculi
Pačuli je exotický keř, který roste zejména v Indii. Esenciální oleje z jeho listů se používají v aromaterapií ke zmírnění deprese a úzkosti. Má velmi intenzivní zemitou vůni.
Pačuli
Santalove drevo
Santalové dřevo je exotické dřevo s vysokým obsahem vonných silic ve formě aromatického oleje. Má dřevitou mléčnou vůni se zeleným podtónem.
Santalové dřevo
Vetiver
Vetiver je druh trávy, která pochází z Indie. Silice se získávají parní destilací kořenů sušených mimo slunečního svitu. Má zemitou dřevitou vůni se zeleným podtónem.
Vetiver
 
 
SLADKÉ CHUTĚ
1
2
3
4
5
6
7
8

Sladké chutě nebo sladké tóny patří do skupiny gurmánských vůní, která vznikla v devadesátých letech minulého století. Jsou to vůně gurmánů nebo labužníků, které sestávají především ze syntetických jedlých tónů většinou sladké vůně a chuti. Za první gurmánskou vůni se považuje parfém Thierry Mugler Angel z roku 1992.

 

Mezi nejoblíbenější sladké gurmánské tóny patří určitě hořkosladká čokoláda, lahodný karamel, šlehačka nebo marshmallow. Oblíbené sladidla jako jsou cukr, třtinový cukr, med nebo Agávový sirup také dokonale vystihují gurmánské vůně. Parfuméři však nacházejí inspiraci i v mnohem složitějších sladkých tónech jako jsou dezerty a koláče. Pikantní perník, ikonické makrónky, italská panna cotta nebo legendární créme brûlée se nacházejí v mnoha oblíbených parfémech.

 

Gurmánské sladké chutě jsou doménou dámských parfémů, kde sladké tóny vytvářejí nádherné sladké kompozice v kombinaci s květinovými nebo ovocnými akordy, ale můžeme se s nimi setkat i v unisex a pánských parfémech. Sladké gurmánské tóny přinášejí pocit euforie a hravosti. Tvoří zajímavé složité vonné kompozice, které nám umožňují "mlsat" našimi čichovými buňkami.

Cukor
Cukr je sladidlo vyrobené z cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Má sladkou mírně ovocnou vůni.
Cukr
Cukrova vata
Cukrová vata se vyrábí roztavením cukru na karamel, který se pak ochlazuje a opět cukernatí. Má velmi sladkou karamelovou vůni.
Cukrová vata
Cokolada
Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů a patří mezi nejpopulárnější sladkosti na světě. Má sladkou jemně hořkou vůni s ovocným podtónem.
Čokoláda
Karamel
Karamel se vyrábí pomalým zahříváním cukrů. Používá se jako barvivo a dochucovadlo. Má sladkou hlubokou gurmánskou vůni s máslovým podtónem.
Karamel
Med
Med vytvářejí včely zahušťováním nektaru z květů. Používá se jako sladidlo. Má sladkou živočišnou vůni s pudrovým a květinovým podtónem.
Med
Pernik
Perník je pečivo ochucené zázvorem, hřebíčkem, muškátovým oříškem, skořicí a medem. Má sladkou kořeněnou vůni.
Perník
Slahacka
Šlehačka je sladká smetana, která se dá šlehat. Používá se zejména ve sladké kuchyni. Má jemnou sladkou mléčnou vůni.
Šlehačka
Zmrzlina
Zmrzlina je mražený krém v různých příchutích oblíbený zejména v teplých letní měsících. Má jemnou vůni sladkého dezertu.
Zmrzlina
 
 
PRYSKYŘICE A BALZÁMY
1
2
3
4
5
6
7
8

Pryskyřice a balzámy jsou nejstarší ingrediencí přidávaných do parfémů. Už ve starověkém Egyptě, v Řecku a Mezopotámii objevili kouzlo aromaticky vonící pryskyřice. Pryskyřice a balzámy tvoří základ orientálních a jantarových parfémů, kterým dodávají hloubku, intenzitu a slouží také jako fixátor vůní.

 

Pryskyřice jsou výměšky pocházející ze stromů, zatímco balzámy pocházejí ze stromů, ale i rostlin. Pryskyřice mají hlubší intenzivnější dřevitou vůni díky čemuž se výborně kombinují s jinými dřevitými tóny. Mezi nejpoužívanější pryskyřice patří kadidlo, myrha nebo opoponax. Balzámy jsou o něco jemnější a sladší, ale zároveň mají výrazný charakter. Častokrát mají vanilkový nebo květinový podtón. Nejznámější balzámy jsou nepochybně peru balzám, tolu balzám, který je o něco sladší a svěžejší, benzoin nebo labdanum.

 

Pryskyřice a balzámy stejně dobře fungují v dámských i pánských parfémech. Výborně se kombinují s dřevitými, orientálními a kořenitými tóny, ale jsou zajímavým a originálním prvkem i v květinových kompozicích. Obecně se vůně z pryskyřice a balzámů považují za bohaté a těžší vonné kompozice, které se hodí spíše na speciální příležitosti jako na běžný den.

Benzoin
Benzoin je gumová pryskyřice, která pochází z několika druhů stromů rodu Styrax. Má teplou balzamikovou vůni připomínající vanilku.
Benzoin
Kadidlo
Kadidlo se získává ze stromu s názvem Kadidlovník nařezáváním kůry stromů, díky čemuž vzniká vonná pryskyřice. Má kouřovou kořeněnou vůni.
Kadidlo
Labdanum
Labdanum je lepkavá hnědá pryskyřice získaná z keřů Cistus Ladanifer. Má hlubokou intenzivní vůni s jantarovým podtónem.
Labdanum
Olibanum
Olibanum je aromatická pryskyřice, ze které se parovodní destilací vyrábí éterický olej. Má svěží balzamikovou dřevitou vůni s kořenitým podtónem a náznakem ovoce.
Olibanum
Opoponax
Opoponax se nazývá i sladká myrha. Je to olejovo-gumová pryskyřice původem ze Somálska. Má teplou, sladkou balzamikovou vůni.
Opoponax
Peru balzam
Peru Balzám je aromatická olejovitá pryskyřice, která se shromažďuje zvedáním kůry stromu Myroxylon balsamum. Má sladkou balzamikovou vůni s dřevitým podtónem.
Peru Balzám
Styrax
Styrax je hustá pryskyřice získávána ze stromu styrax benzoin původem z Malajsie, Jávy a Sumatry. Má suchou balzamikovou vůni s květinovým a dřevitým podtónem.
Styrax
Zivica
Pryskyřice je organický produkt rostlin, která má podobu hnědé nebo nažloutlé tuhé nebo polotuhé látky. Má aromatickou sladkou vůni s dřevitým podtónem.
Pryskyřice
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
Myrha
Myrha je jedna z nejstarších známých parfémových složek. Je to pryskyřice z kmene keře Myrhovníku pravého, která má teplou, sladkou kořeněno-aromatickou vůni.
Myrha
Tolu balzam
Tolu Balzám pochází z jihoafrického stromu Myroxylon balsamum a používá se jako fixační olej. Má sladkou jantarovou balzamikovou vůni.
Tolu Balzám
 
 
MUSKY - JANTARY - PIŽMÁ
1
2
3
4
5
6
7
8

Pižmové a jantarové vůně jsou jednou z nejoblíbenějších skupin vůní. Řadíme sem ingredience, které pocházejí přímo ze živočichů nebo jsou synteticky vyráběné, aby připomínaly pravé živočišné vůně. V současnosti se pravé živočišné ingredience nahrazují těmi synteticky vyráběnými kvůli potřebě zachování životního prostředí a rozmanitosti a kvůli zachování dobrých životních podmínek dnes už více ohrožených druhů živočichů.

 

Pižmo, které objevil slavný kupec Marco Polo se stalo jednou z nejpoužívanějších ingrediencí díky své intenzivní pudrové vůni, která je zároveň také velmi dobrým fixátorem, což zaručuje dlouhotrvající voňavý zážitek. Pravé pižmo ze samce Kabara pižmového dnes už nahradilo rostlinné nebo synteticky vyráběné pižmo v různých variantách a vonných profilech. Pravé živočišné ingredience, které lze získat bez toho, abychom negativním způsobem zasahovali do života a zdraví zvířat jsou například včelí vosk, mořské mušle, tinktura ze srsti živočichů nebo zkamenělé exkrementy zvířete jménem Hyrax.

 

Jantarové tóny můžeme rozdělit na ty, které jsou získávány od zvířat, konkrétně od vorvaně, mají fosilní původ nebo jsou synteticky vyráběné. Ambergris je výměšek vorvaně tuponosého, který je tím nejlepším fixátorem vonných složek. Je však velmi vzácný, a proto se používá pouze v exkluzivních parfémech. Ambra jako fosilní jantar pochází z pryskyřice jehličnatých stromů. Je také poměrně vzácná a její vůně je velmi slabá, díky čemuž se začaly produkovat a v parfumérství využívat zejména syntetické sloučeniny připomínající vůni ambry a ambergris jako je například ambroxan.

 

S pižmovými a jantarovými tóny se můžeme ve stejné míře setkat při dámských i pánských parfémech. Jsou zárukou dlouhotrvající intenzivní vůně s výjimečným charakterem.

Ambra
Ambra nebo jantar vzniká fosilizaci pryskyřice jehličnatých stromů. Má zlatavou až medovou barvu a hřejivou dřevitou vůni.
Ambra
Ambroxan
Ambroxan je syntetická sloučenina, která se v parfumerií používá jako fixátor a je jakousi náhradou pravé ambry. Má suchou jantarově-pižmovou vůni.
Ambroxan
Cibetka
Cibetka je vedlejší produkt análních žláz exotických koček. Má ostrou kořeněnou vůni s hřejivým podtónem.
Cibetka
Kaviar
Kaviár jsou rybí jikry nejčastěji jesetera a lososa. Má slanou živočišnou vůni.
Kaviár
Koza
Kůže je pokrývka těla všech mnohobuněčných živočichů. V parfumerií se používají přírodní nebo syntetické kožené tóny s jemně pikantním podtónem.
Kůže
Pizmo
Pižmo je pronikavě vonící látka, ze samců Kabara pižmového. V současnosti se využívá rostlinné a syntetické pižmo s intenzivní, sladkou až pudrovou vůní.
Pižmo
Semis
Semiš je kůže upravená broušením z vnitřní strany. Má jemnou pudrovou vůni s pižmovým podtónem.
Semiš
Vceli vosk
Včelí vosk je základním materiálem pro stavbu plástů. Má aromatickou jantarovou vůni s intenzivním medovým podtónem.
Včelí vosk
 
 
NÁPOJE
1
2
3
4
5
6
7
8

Nealkoholické a alkoholické nápoje se s oblibou konzumují po celém světě. Poskytují nám nejen bohatý chuťový zážitek, ale vynikají i svou vůní. Intenzivní, jemné, sladké či hořké chutě a vůně nápojů byly inspirací i při tvorbě mnoha parfémů. Exotická Pina Colada, krémové cappuccino, sladká Coca Cola nebo hořký tonic? I takto může vonět váš parfém.

 

Pro dosažení požadované vůně se používají syntetické molekuly, které byly vyvinuty tak, aby reprodukovali vůni konkrétního nápoje. Dalším způsobem je využití ingrediencí, které tvoří součást receptu daného nápoje. Například pokud chceme vytvořit vůni Coca Coly použijeme limetkovou šťávu, vanilkový extrakt, skořici, pomeranč, koriandr a muškátový oříšek. Pro dosažení krémové vůně teplého Cappuccina použijeme kávu, mléko a skořici. Pokud máme raději pikantnější chutě a vůně, vůně jalovce nám může připomenout gin, případně velmi dobře známý punč se svou intenzivní vůní ovoce, rumu a vína.

 

Vonné tóny nápojů se často používají v gurmánských a moderních kompozicích dámských a stejně tak i pánských parfémů. Pro dámské parfémy jsou charakteristické jemnější vůně ovocných nápojů a vína, zatímco v pánských parfémech dominují těžší a pikantnější vůně koňaku, rumu nebo vodky.

Gin
Gin je alkoholický nápoj vyráběný destilací obilného kvasu ochucený jalovcem. Má kořeněnou aromatickou vůni jalovce.
Gin
Konak
Koňak je alkoholický nápoj vyráběný ve francouzském regionu Cognac dvojitou destilací vína. Má bohatou pikantní vůni s dubovým a jantarovým podtónem.
Koňak
Rum
Rum je alkoholický nápoj vyráběný z cukrové třtiny. Má sladkou aromatickou vůni s dřevitým a melasový podtónem.
Rum
Vodka
Vodka je původem ruský alkoholický nápoj čiré barvy a výrazné alkoholové chuti. Má pikantní alkoholovou vůni s aromatickým podtónem.
Vodka
 
 
PŘÍRODNÍ A SYNTETICKÉ TÓNY
1
2
3
4
5
6
7
8

Moderní parfumerie je založena na synergii přírodních a syntetických složek. Obě mají pro parfuméra stejný význam. V minulosti se využívaly výlučně přírodní složky, zlom nastal v 19. století, kdy zásluhou organických chemiků vznikly moderní syntetické přísady.

 

V parfumerií se setkáváme s přírodními složkami, polysyntetickými a syntetickými. Přírodní složky jsou oleje extrahované z květů, ovoce, dřevin, koření nebo pryskyřic. Mohou mít také živočišný původ jako je například pižmo, či ambergris. Přírodní složky však častokrát nedosahovaly požadovanou kvalitu, jejich zpracování bylo časově i finančně náročné a také mohlo negativně zasahovat do životního prostředí. Polysyntetické složky jsou vytvořeny z některých syntetických nebo přírodních not. Syntetické složky jsou kompletně vytvořené člověkem tak, aby reprodukovali přírodní tóny. Syntetické složky mají častokrát delší výdrž a jejich vytváření nijak negativně neovlivňuje životní prostředí. Velmi dobrým příkladem je syntetické pižmo, které nahradilo přírodní, díky čemuž jsou zajištěny dobré životní podmínky dnes už chráněného Kabara pižmového, od kterého živočišné pižmo pochází.

 

Přírodní tóny jako jsou akordy vody, pudrové tóny nebo sůl, také syntetické tóny jako jsou aldehydy, Indole nebo cashmeran mají své zastoupení v dámských i pánských parfémech. Poskytují širokou škálu využití a inspirace pro množství parfumérů, ale i nové výzvy pro vědce a chemiky.

Aldehyd
Aldehyd je organická sloučenina, která je vonnou součástí rostlinných silic. Jeho vůně připomíná vůni čistoty a čerstvě opraného prádla.
Aldehyd
Calone
Calon nebo
Calon
Cashmeran
Cashmeran je chemická sloučenina, která má jemnou, hřejivou ambrově-pižmovou vůni navozující pocit hebkého a smyslného kašmíru.
Cashmeran
Iso E Super
Iso E Super je syntetická vonná látka s hřejivou dřevito-pižmovou vůní.
Iso E Super
Morske tony
Mořské tóny jsou svěží a lehké tóny moře s nádechem mořské soli.
Mořské tóny
Puder
Pudr nebo pudrové tóny jsou široká škála přírodních a syntetických tónů s jemnou pudrovou / práškovou vůní.
Pudr
Sol
Sůl je minerální látka, která má pikantní slanou mírně dřevitou vůni.
Sůl
Vodne tony
Vodní tóny připomínají vůni vody samotné, případně vůni vodních rostlin nebo mořské soli.
Vodní tóny
 
 
OŘECHY
1
2
3
4
5
6
7
8

Ořechy jsou nejen velmi chutnou a zdravou pochutinou, ale dokážou nás potěšit i svou lahodnou vůní. Do vůní dokážou vnést orientální nebo gurmánský nádech s éterickými či zemitějšímu tóny.

 

Velmi oblíbené a často používané jsou mandlové tóny, které do vůni přinášejí horko-sladký nádech. Zajímavostí však je, že mandle v přirozeném stavu v parfumerií neexistují. Mandlové tóny do vůně vnášejí syntetické materiály, heliotropin z heliotropu, kumarin, nebo se získávají destilací meruňkových jader. Ve složení své oblíbené vůně můžete také najít lískové ořechy, pistácie, kaštany nebo také méně používané chia semínka, či bambucké ořechy.

 

Ořechové tóny zanechávají hřejivý dojem, a tak se nejlépe nosí během chladnějších podzimních a zimních měsíců. Velmi dobře se kombinují se zemitými, zda dřevitým akordy, případně s jemně kořenitými orientálními tóny.

Lieskovce
Lískový ořech je plodem lísky obecné. Pochází z Turecka a má pikantní ořechovou vůni s dřevitým a aromatickým podtónem.
Lískový ořech
Mandle
Mandle jsou semena stromu mandloň obecná. Má gurmánskou horko-sladkou vůni s jemným ořechovým nádechem.
Mandle
Pistacie
Pistácie jsou plodem stromu pistácie, která má původ ve střední Asii a na Středním východě. Má slanou zelenou ořechovou vůni.
Pistácie
 
 
KOŘENÍ
1
2
3
4
5
6
7
8

Koření jsou neodmyslitelnou součástí našeho jídelníčku. Poskytují nám téměř nekonečné množství možností, jak můžeme jídlo ozvláštnit výjimečnou chutí nebo vůní. Koření jsme začali poznávat již kolem roku 2000 před naším letopočtem, kdy se začalo obchodování s kořením mezi Východem a Evropou. Toto umožnilo export mnoha nových i orientálních chutí a vůní. Parfuméřy začali extrahovat éterické oleje z koření a tím dodaly parfémem nový rozměr. Počátkem 20. století byly kořeněné tóny na vzestupu a pomalu si získaly nezastupitelné místo ve světě parfémů.

 

I v případě koření, jakož i v případě mnoha jiných vonných tónů rostlinného nebo živočišného původu, existují syntetické složky, které nahrazují přírodní kořeněné akordy. Například organická sloučenina eugenol, která připomíná vůni hřebíčku. Přírodní kořeněné akordy se získávají extrakcí éterických olejů například parní destilací nebo lisováním.

 

Kořenité tóny se v parfumerií dělí na studené a teplé. Tato klasifikace má původ ve starověkém Řecku a tradiční čínské medicíně. Mezi teplé kořenité tóny patří skořice, pepř, hřebíček nebo muškátový oříšek. Z nich vznikají většinou základní tóny parfému nakolik jsou velmi silné a mají dlouhotrvající vůni. Studené koření jako je kardamon, zázvor nebo koriandr jsou většinou aromatické koření, které se nacházejí na vrcholu pyramidy vůně, a tedy tvoří hlavu parfému.

 

S kořenitými tóny se setkáváme v dámských i v pánských parfémech, výraznější zastoupení v této oblasti však mají pánské parfémy. Velmi dobře se kombinují s dřevitými nebo orientálními tóny. Parfém s teplým kořením ve svém složení je ideální do chladného počasí, zatímco parfémy, které obsahují takzvané studené koření jsou nositelné i v teplém ročním období.

Aniz
Anýz je koření pocházející ze středního východu. Je příbuzný kmínu nebo fenyklu, má kořeněnou vůni připomínající lékořice.
Anýz
Fazule tonka
Fazole tonka pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky a jsou plodem stromu Kumara. Mají kořeněnou trochu sladkou mandlově-tabákovou vůni.
Fazole tonka
Kakao
Kakao nebo kakaové boby jsou semena z Pobřeží slonoviny, Indonésie, Ghany a Nigérie. Mají hřejivou vůni s jantarově-balzamikovým podtónem.
Kakao
Kardamon
Kardamon je exotické koření původem z Indie, Srí Lanky a Číny. Má aromatickou kořeněnou vůni s hořkým podtónem.
Kardamon
Klinceky
Hřebíček je sušený pupen květů stromu Hřebíčkovec voňavý. Má silnou kořeněnou hřejivou vůni.
Hřebíček
Korenie
Pepř je plod pepřovníku černého sklizený v nedozrálém stavu. Má hořkou kořeněnou vůni se zemitým podtónem.
Pepř
Koriander
Koriandr je plod rostliny Koriandr setý, který pochází z Indie a Egypta. Má sladkou kořeněnou vůni s jemným dřevitým podtónem.
Koriandr
Kava
Káva nebo kávové boby se pěstuje především v tropických oblastech Latinské Ameriky, Jižní Asie a Afriky. Má intenzivní hořkou praženou vůni.
Káva
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
Muskatovy oriesok
Muškátový oříšek je semeno stromu Muškátovník pravý. Má sladkou kořeněnou vůni se zemitým orientálním podtónem.
Muškátový oříšek
Rasca
Kmín jsou sušené semena kmínu kořenného, je jedna z nejstarších koření používaných v Evropě. Má kořeněnou vůni s horko-kyselým podtónem.
Kmín
Ruzove korenie
Růžový pepř je plod pepřovníku černého stejně jako pepř, odlišný je čas sklizně. Má svěží kořenitě-květinovou vůni s růžovým podtónem.
Růžový pepř
Sladke drievko
Lékořice je kořen divoce rostoucí rostliny Lékořice. Má sladkou jemně kořeněnou vůni s anýzovým podtónem.
Lékořice
Safran
Šafrán je koření získávané z čnělek květu šafrán setý, které patří mezi nejdražší koření světa. Má hořko-sladkou koženou jemnou vůni se zemitým podtónem.
Šafrán
Vanilka
Vanilka je lusk pocházející z orchideje Vanilka pravá. Má sladkou gurmánskou vůni s jemně dřevitým podtónem.
Vanilka
Zazvor
Zázvor je kořen rostliny Zázvorník lékařský pocházející z jihovýchodní Asie. Má výraznou svěží citrusovo-pikantní vůni s borovicovým podtónem.
Zázvor
Secuanske korenie
Sečuánský pepř jsou hnědé sušené slupky zralých plodů čínského zantoxylu. Má aromatickou kořeněnou vůni s citrusovým nádechem.
Sečuánský pepř
 
 
BYLINY
1
2
3
4
5
6
7
8

Vůně čerstvě posekané trávy, zelených listů a aromatických bylin působí povzbudivě a spojuje nás s přírodou. Vůně bylin, rostlin, listů a trav se obecně nazývají zelené vůně. Zelené vůně se začaly objevovat po druhé světové válce, kdy se svými svěžími a živými tóny symbolizovaly život a obnovu, které byly v té době velmi potřebné.

 

Zelené tóny jsou charakteristické tím, že jejich vůně je velmi těžko extrahovatelná, a tak se do popředí dostávají více syntetické tóny. Syntetické tóny nám umožňují vychutnat si vůni čerstvě posečené trávy, usušeného sena nebo vůni právě utržené bylinky déle a intenzivněji. V 20. století před objevením syntetických zelených tónů, bylo například galbanum jedno z mála zelených tónů, které měly parfuméři k dispozici. Galbanum je pryskyřice z vysokého druhu trávy, která je charakteristická svou pronikavou hořkou zelenou vůní. Syntetické látky mohou napodobit vůni jedné rostliny, ale také mohou kombinovat vůni více rostlin a bylin. Syntetické sloučeniny jako například Clarycet je trávově zelená vůně se šalvějí a šafránem nebo Gyrane voní jako směs zelených rostlin s pelargónií a mátou.

 

Zelené vůně mohou být čisté a svěží jako tráva nebo aromatické a silné jako bylinky. Výborně se kombinují s téměř všemi vonnými akordy a dodávají přirozenost a živý charakter všem dámským i pánským parfémem.

Aloe vera
Aloe Vera nebo Aloe pravá roste v subtropických a tropických oblastech a využívá se ve zdravotnictví a kosmetice. Má šťavnatou zelenou vůni.
Aloe Vera
Angelica
Angelica nebo Andělika lékařská je dvouletá bylina známá pro své příznivé účinky na trávení. Má pižmovou dřevitou vůni se sladkým podtónem.
Angelica
Bazalka
Bazalka je medonosná rostlina pocházející z Indie používaná zejména jako koření. Má svěží aromatickou bylinkovou vůni s kořenitým podtónem.
Bazalka
Brectan
Břečťan je popínavá rostlina, která slouží jako dekorace domů a zahrad. Má chladivou zelenou vůni s kořenitým podtónem.
Břečťan
Caj
Čaj nebo listy stálezeleného keři čajovníku se používá na přípravu nápoje louhováním v horké vodě. Má sladkou bylinnou zelenou vůni.
Čaj
Estragon
Estragon pochází z východní Evropy a používá se jako koření. Má sladkou mírně anýzovou vůni.
Estragon
Galbanum
Galbanum je rostlina pocházející z Persie, jejíž produktem je aromatická gumová pryskyřice. Má intenzivní hořkou zelenou vůni.
Galbanum
Mata
Máta peprná se používá v léčitelství díky svým antiseptickým účinkem. Má osvěžující chladivou zelenou vůni s kořenitým podtónem.
Máta
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
Palina
Pelyněk pravý je léčivá bylina používaná při poruchách trávení, používá se také do alkoholického nápoje absint. Má intenzivní bylinnou vůni s hořkým podtónem.
Pelyněk
Rozmarin
Rozmarýn je aromatická bylina ze Středomoří, která v překladu znamená rosa moře. Má zelenou vůni s mátovým podtónem.
Rozmarýn
Salvia
Šalvěj lékařství je polokeř široce využíván v medicíně i v kuchyni. Má pikantní aromatické tóny s kořenitým podtónem.
Šalvěj
Tabak
Tabák je rostlina, která pochází z Ameriky. Pěstuje se hlavně k výrobě cigaret a doutníků. Má teplou bylinnou vůni s podtónem karamelu a sena.
Tabák
Tymian
Tymián nebo Mateřídouška tymiánová je polokeřík, z něhož pryskyřice se používá jako kadidlo a nať jako koření. Má bohatou a intenzivní bylinnou vůni.
Tymián
Trava
Zelená tráva je nízký porost sloužící jako dekorační prvek nebo i na praktické využití jako například sportovní plochy. Má sladkou svěží zelenou vůni.
Zelená tráva
Zelene Tony
Zelené tóny je obecný výraz pro vůně, které evokují vůni listů, trávy a rostlin.
Zelené tóny
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze